W ostatnią sobotę miały miejsce zawody Ligi Knockout Art, w których wystartowali zawodnicy z klubu Thai Gym Tarnów. Do Tarnowa przywieźli dwa zwycięstwa i jeden remis.
Ostatnimi czasy tarnowscy zawodnicy, lub precyzyjniej pisząc zawodnicy tarnowskich klubów walki, odnieśli sporo sukcesów podczas zawodów w różnych sztukach walki. Nie inaczej było w tę sobotę podczas zawodów Ligi Knockout Art w Turawie pod patronatem Polskiego Związku Muaythai. Do zawodów przystąpili: Amelia Tomala, Konrad Mróz, Oliwier Dara, Wiktor Burzawa oraz Adrian Wilk.
Konrad Mróz startujący w kategorii kadet do 60 kg wygrał swoją walkę jednogłośnie na punkty z zawodnikiem z Krakowa. Oliwier Dara, kadet do 67 kg, jednogłośnie wygrał swoją walkę z zawodnikiem z Opola. Wiktor Burzawa, dziecko starsze do 34 kg, zremisował swój pojedynek z zawodnikiem z Kielc. Amelia Tomala oraz Adrian Wilk niestety przegrali swoje pojedynki na punkty po nie jednogłośnych werdyktach sędziowskich.
Trener zawodników, Rafał Król, w kilku krótkich słowach podsumował występ swoich zawodników: Wszyscy zawodnicy dopiero zaczynają swoją przygodę ze startami w formule muaythai. Ich bardzo dobre walki podczas Ligii wróżą udane starty podczas Pucharu Polski muaythai, który odbędzie się w październiku.
Z pewnością będziemy śledzić postępy młodych zawodników muaythai. Dla zainteresowanych kilka słów o sztuce walki Muaythai.
Muaythai, znane również jako tajski boks, to tradycyjna sztuka walki wywodząca się z Tajlandii. Charakteryzuje się wykorzystaniem całego ciała jako broni, co obejmuje techniki uderzeń pięściami, łokciami, kolanami oraz kopnięcia. Muaythai jest często określane jako „sztuka ośmiu kończyn” ze względu na użycie ośmiu punktów kontaktu: dwóch pięści, dwóch łokci, dwóch kolan i dwóch stóp.
Historia Muaythai
Historia Muaythai sięga starożytności, a jego korzenie można odnaleźć w lokalnych sztukach walki regionu Indochin. Pierwsze wzmianki o tej formie walki pojawiają się już w XIII wieku, w czasach Królestwa Sukhothai. Muaythai rozwijał się jako technika walki na polu bitwy, używana przez wojowników do obrony królestwa.
Przez wieki Muaythai ewoluowało i przekształcało się w sport, zyskując na popularności w Tajlandii. W XVIII wieku, podczas panowania króla Naresuana, Muaythai stało się częścią oficjalnego treningu wojskowego. W XIX wieku, za panowania króla Rama V, odbywały się pierwsze zorganizowane zawody Muaythai, co przyczyniło się do dalszego rozwoju tej sztuki walki jako sportu narodowego.
Współczesne Muaythai łączy tradycyjne techniki z nowoczesnymi metodami treningu i bezpieczeństwa. W latach 90. XX wieku Muaythai zyskało międzynarodowe uznanie i zostało włączone do programów wielu światowych organizacji sportowych. Obecnie cieszy się popularnością na całym świecie zarówno jako sport wyczynowy, jak i forma treningu fitness oraz samoobrony.