„Lwowska Park” w nowej wersji

1
Tarnów - Lwowska Park w nowej wersji
Koncepcja powstania „Lwowska Park” zakłada wybudowanie czterech pawilonów o łącznej powierzchni około 36 tysięcy metrów kwadratowych
REKLAMA

Wraca temat budowy dużego centrum handlowego za Szpitalem im. św. Łukasza w Tarnowie. Dotarliśmy do nowej koncepcji powstania „Lwowska Park”, która zakłada wybudowanie czterech pawilonów o łącznej powierzchni około 36 tysięcy metrów kwadratowych. Nie wiadomo jednak, czy miasto otrzyma obiecywany offset. Aktualność umowy w tej sprawie sprzed lat sprawdzają prawnicy w Urzędzie Miasta Tarnowa.
Temat budowy olbrzymiej galerii handlowej za Szpitalem im. św. Łukasza ma siwą brodę. Sięga 2007 roku, kiedy to radni Tarnowa specjalnie na życzenie ówczesnego inwestora zmienili przeznaczenie tamtejszego terenu. W zamian miał być znaczący offset dla miasta. Nic z tego wszystkiego nie wyszło. Dziś już nie ma tamtej firmy, a po komorniczej licytacji działki w obrębie ul. Lwowskiej mają nowego właściciela. Jest za to kolejny pomysł ich zagospodarowania. Ale po kolei…

Pięć lat minęło… i można sprzedać

Jest 2007 rok. Inwestor z Rzeszowa, reprezentowany przez Bogdana Pawłowskiego, przedstawił miastu wizję budowy olbrzymiej Galerii Tarnów u wylotu ul. Lwowskiej. Miała mieć powierzchnię ok. 90 tys. metrów kw., w tym znaczną część stanowić miało centrum rozrywkowe. Inwestor skupił w tym celu od rolników pola uprawne. Za zmianę planu zagospodarowania przestrzennego zaproponował offset w wysokości ok. 10 mln zł. Mimo że nie brakowało wątpliwości, bo wartość terenu po przekwalifikowaniu wzrastała wielokrotnie, radni zagłosowali na „tak”. W magistracie zapewniano, że nie ma obaw, iż tereny po pewnym czasie zostaną sprzedane z dużym zyskiem, a miasto zostanie wystrychnięte na dudka, gdyż w razie sprzedaży gruntów miała być naliczona tzw. renta planistyczna, czyli właściciel musiałby zapłacić 30 procent od wzrostu wartości.

Mijały jednak kolejne lata, a na placu, gdzie miało być mnóstwo sklepów i rozrywka, nic się nie działo. Minął za to pięcioletni okres, w którym właściciel terenu zobowiązany był zapłacić pieniądze od wzrostu wartości gruntów, gdyby się rozmyślił i działki zmieniły właściciela.

REKLAMA (2)
To tylko fragment tekstu…
temi
REKLAMA (3)
Cały artykuł dostępny tylko dla subskrybentów.
Wykup nielimitowany dostęp BEZ REKLAM do wszystkich treści i wydań elektronicznych tygodnika TEMI już od 4 zł!
Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
1 Komentarz
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze