Już w 2019 roku pojawiły się obawy o płynność finansową Zakładu Wykonawstwa Remontów i Inwestycji, funkcjonującego długo w strukturach Zakładów Azotowych – dziś Grupy Azoty. Do Sądu Rejonowego w Tarnowie wpłynęło wówczas kilkadziesiąt pozwów o zapłatę od kontrahentów spółki komandytowej ZWRI. Z każdym rokiem sytuacja ulegała pogorszeniu, niedawno kierownictwo spółki złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej.
Zakład Wykonawstwa Remontów i Inwestycji istnieje ponad 70 lat. W 2012, ówczesne Zakłady Azotowe w Tarnowie sprzedały tę spółkę grupie prywatnych przedsiębiorców.
Wprowadzono w niej zmiany organizacyjne (w 2016 ZWRI przekształcił się w spółkę komandytową) i nieco przebranżowiono działalność. Zakład zajmował się m.in. usługami budowlanymi, wykonawstwem i remontami konstrukcji żelbetowych i stalowych, hal przemysłowych. W międzyczasie psuła się koniunktura i prorokowano, że ZWRI może czekać podobny los, co Zakład Budowy Aparatury Chemicznej…
Do końca 1993 roku ZBACh był także częścią Zakładów Azotowych, w 1994 został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a w 2009 jego udziały sprzedano w ramach prywatyzacji Zakładów Azotowych. Przechodził potem z rąk do rąk i przez lata podupadał, czemu winna była – zdaniem wielu – nieprzemyślana prywatyzacja i sprzedaż spółki nieodpowiedzialnym inwestorom. Zmieniający się właściciele wydrenowali kapitał zakładu, doszło do utraty płynności finansowej i kłopotów z płatnościami dla kooperantów. W 2019 Sąd Rejonowy w Krakowie ogłosił ostatecznie upadłość likwidacyjną Zakładu Budowy Aparatury Chemicznej, firmy z długoletnią tradycją. Postępowania upadłościowego jeszcze nie zakończono.
Podobny scenariusz staje się teraz udziałem Zakładu Wykonawstwa Remontów i Inwestycji. Wniosek o ogłoszenie jego upadłości likwidacyjnej wpłynął do tarnowskiego sądu we wrześniu. Trzydziestu ostatnich pracowników byłej azotowej spółki, traci miejsce pracy. Jeszcze w 2019, kiedy mówiono o „przejściowych trudnościach finansowych”, ZWRI zatrudniał sto osób.