Dane nie pozostawiają złudzeń – choć jeszcze niedawno wydawało się, że w walce ze schorzeniami zakaźnymi medycyna odniosła sukces, dziś widać wyraźnie, że zapomniane choroby wracają. Zdaniem specjalistów wszystkiemu winne są uchylanie się od szczepień, zanikająca z czasem odporność, a nawet zmiany klimatu.
Lekarze biją na alarm, bojąc się powrotu epidemii. – Bez szczepień może być groźnie. Pamiętajmy, że wiele powracających teraz chorób kiedyś zabijało ludzi – mówi Krystyna Mierzejewska z Tarnowa, pediatra i menadżer służby zdrowia.
Jeszcze do niedawna z wieloma chorobami zakaźnymi lekarze niemal w ogóle nie mieli do czynienia. Dziś statystyki dotyczące ospy, krztuśca czy szkarlatyny zaczynają niepokoić. – Tylko w grudniu 2024 roku w Tarnowie i powiecie tarnowskim odnotowaliśmy aż 110 zachorowań na ospę, a w całym minionym roku mieliśmy 82 przypadki krztuśca i aż 375 szkarlatyny. Chorują zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – informuje Joanna Jagieła, kierowniczka Sekcji Nadzoru Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.
To tylko fragment tekstu… |
REKLAMA (2)
Cały artykuł dostępny tylko dla subskrybentów. Wykup nielimitowany dostęp BEZ REKLAM do wszystkich treści i wydań elektronicznych tygodnika TEMI już od 4 zł! Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się |
Krztusiec objawia się w postaci silnych napadów kaszlu, którym towarzyszą duszności i świsty. Szczególnie u małych dzieci po silnym napadzie kaszlu mogą nawet wystąpić wymioty. Choroba ma charakter przewlekły, dlatego uciążliwe objawy mogą się utrzymywać przez wiele tygodni.
Ospa wietrzna jest powszechna głównie wśród dzieci, ale może również wystąpić u dorosłych, którzy nie przeszli jej w dzieciństwie lub nie zostali zaszczepieni. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową oraz poprzez kontakt z pęcherzami chorego.
Szkarlatyna również może wystąpić u dzieci i dorosłych. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Do charakterystycznych objawów należą wysoka gorączka, wysypka na skórze, ból gardła, tzw. „malinowy język” oraz złuszczanie się naskórka.