12 zdrowych potraw

0
12 zdrowych potraw
Barszcz czerwony na zakwasie z przepisu Cookidoo thermomix_tarnow
REKLAMA

Czy 12 potraw na stole wigilijnym to dla nas coś dobrego?

Świąteczny czas jedzenia

Mam nadzieję, że święta będą dla wszystkich spokojne i zdrowe. Co zrobić, by tak się stało? Wszystko zaczyna się w naszym sercu! A skoro przez żołądek do serca… zastanówmy się nad tym trochę. Bardzo fajną tradycją jest dzielenie się obowiązkami (także kulinarnymi) między sobą. Oznacza to mniej pracy, równomierne zaangażowanie każdego członka rodziny i różnorodność na świątecznym stole. Zanim powiem, co wpisuje się w zdrowe potrawy, zróbmy rachunek sumienia. Czy zrobiłeś/aś sobie deficyt kaloryczny w ciągu ostatnich tygodni przed świętami? Czy „zostawiłeś/aś” miejsce na to, by w święta bezkarnie przyjąć trochę więcej kalorii? Jeśli tak, to jesteś rozgrzeszony/a! Ale i to nie oznacza, że rzucić się można na wszystko, co popadnie. Alergie i nietolerancje pokarmowe, które posiadamy (jeśli posiadamy), powinny podpowiedzieć nam, czego na stole wigilijnym powinniśmy unikać. Teraz dwa słowa dla łakomczuchów, którzy nie robili nic przed świętami (łącznie z deficytem). Wstydźcie się! I tym bardziej pilnujcie się z nadwyżką kaloryczną, której niekoniecznie potrzebujecie oraz nastawcie się na nowy pracowity rok w sali treningowej.

Zdrowy rozsądek

Przypominam: wszystko zawiera się w ilościach, które postanowimy przyjąć! Dwanaście tradycyjnych potraw oznacza, że powinniśmy każdej spróbować, a próbować to nie znaczy nakładać całego talerza! Uwaga, na mniejszym talerzu porcja wygląda na większą i szybciej się nią najadamy. Różnorodność na polskim stole wigilijnym jest niesamowita i grzechem byłoby którąś z potraw ominąć. Pamiętaj jednak, że jeść powinno się powoli, choćby dlatego, że lepiej smakuje. Zdrowy rozsądku – co jeszcze? Jeśli ryba, to najlepiej na parze. Jeśli sałatka, to bez majonezu. Jeśli pieczywo, to żytnie! Zupa grzybowa bez śmietany, a co z cukrem? Odstawiamy całkowicie! W ciastach i wypiekach można go zastąpić znacznie mniej kalorycznym ksylitolem. Granica zdrowego rozsądku jest w każdym z nas indywidualna!

REKLAMA (2)

Przejedzenie

Gdy do tego dojdzie, grożą nam wahania ciśnienia, senność, bóle brzucha (żołądka oraz jelit), niestrawność, biegunka czy nawet wymioty. Co jeszcze? Nie bez znaczenia są skoki poziomu cukru we krwi i zaburzenie insuliny, co według wielu badaczy – jeśli miałoby trwać kilka dni pod rząd – może prowadzić do rozwoju insulinooporności, a w konsekwencji do cukrzycy. Po przyjęciu znacznej ilości pokarmu należy pamiętać, iż ściany żołądka rozszerzają się, powodując napływ większej ilości krwi w ten rejon, dlatego „teoretycznie” mniej dociera jej do mózgu. Stąd uczucie senności po jedzeniu, które jest zjawiskiem fizjologicznym. Warto jednak pamiętać, że w tym momencie kawa niespecjalnie pomoże. Niczym przyjemnym są też wzdęcia, które jak najbardziej mogą się pojawić.

12 smakowitości

1. Zupa grzybowa
Może być zdrowa! Nie zabielaj jej śmietaną, nie zagęszczaj mąką. Klarowna będzie niskokaloryczna i zdrowa. Grzyby zawierają dużo minerałów i witaminy D.

2. Barszcz czerwony
To doskonałe źródło przeciwutleniaczy, soli mineralnych i niesamowity, rozgrzewający smak.

3. Pierogi z kapustą i grzybami
Zagnieć z mąki razowej, gryczanej lub orkiszowej. Będą zdrowsze, gdy nie dodasz jaj. Ale dodaj.

4. Bigos postny z kiszonej kapusty
Suszone śliwki poprawią pracę jelit. Zamiast go smażyć, upiecz.

5. Ryba w galarecie
Samo białko i ciut tłuszczu, w sam raz dla wszystkich, którzy także w święta liczą kalorie.

6. Ryba po grecku
Aby była lekka, wybierz chudą i nie smaż jej, lecz upiecz lub ugotuj na parze. Dodaj dużo warzyw – wzbogacą danie o błonnik i witaminy.

7. Kompot
Suszone owoce: jabłka, gruszki, śliwki, rodzynki mają sporo błonnika, który wyreguluje jelita. Nie dosładzaj kompotu cukrem! Możesz np. daktylami.

8. Kutia
To bardzo zdrowe… kalorie. Ziarno pszenicy, miód i bakalie są źródłem węglowodanów, witamin, błonnika i składników mineralnych.

REKLAMA (3)

9. Bezglutenowe ciasto marchewkowe
Czas na słodkie smakołyki! Zaczynamy od kuszącego korzennymi przyprawami, polanego lukrem z orzechów nerkowca, ciasta marchewkowego.

10. Groch z kapustą
Niskokaloryczny – mała, 150-gramowa porcja to tylko 150 kcal. Zawiera błonnik, wapń i żelazo. Groch dodatkowo dostarczy pełnowartościowego białka. Aby danie nie spowodowało wzdęć, groch wcześniej kilka razy namocz, a do potrawy dodaj zioła: cząber, kminek, majeranek.

11. Śledzie
To źródło dobrze przyswajalnego białka i zdrowych tłuszczów, które regulują ciśnienie, obniżają poziom złego cholesterolu. Kwasy omega-3 przyspieszają przemianę materii i spalanie.

12. Makowiec
Co prawda jest kaloryczny, ale mak dostarczy też dobrych tłuszczów i witamin: A, D i E.
Co prawda jest kaloryczny, ale za to smaczny.
Co prawda jest kaloryczny, ale… są święta!

TRENERZY ZDROWO DO CELU ŻYCZĄ PAŃSTWU ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT!

# TEMI, Zdrowie i uroda, 12 zdrowych potraw Dawid Remian, Przepisy na zdrowe potrawy wigilijne Dawid Remian

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze