Najstarszy zakład przemysłowy w Europie

Wemi prezentuje: Kopalnia Soli w Bochni

0
Bochnia kopalnia
fot. Paweł Stefański
REKLAMA

Kopalnia Soli w Bochni tętni życiem i zaprasza turystów w swoje progi przez cały rok. Warto się tam wybrać, bo jest najstarszym w Europie zakładem przemysłowym, działającym nieprzerwanie od XIII wieku.

Wydobycie soli w okolicach Bochni ma bardzo długą historię sięgającą 3,5 tys. lat p.n.e. Początkowo sól pozyskiwano przez odparowanie z solanki. Kopalnia powstała w 1248 roku. Na początku swojego istnienia była przedsiębiorstwem królewskim i przynosiła ogromne zyski. Jej okres świetności przypadł na XV i XVI wiek, kiedy powstawały kolejne szyby górnicze. Działała pod zaborami aż do wojen i czasów współczesnych. W 1981 roku zaprzestano wydobycia soli, a w latach 90. XX w. kopalnia otworzyła swoje podziemne drzwi turystom. W 2013 roku obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W solnej komorze

Przespacerujmy się podziemnym labiryntem. Co zobaczymy po drodze? Unikatowe komory solne, narzędzia i urządzenia górnicze, które harmonijnie tworzą podziemne miasto. Na końcu trasy będzie okazja, by się posilić i wybrać pamiątki. Pamiętam do dziś bryłę soli, którą kupiłam, odwiedzając kopalnię w dzieciństwie.

Podziemna Ekspozycja Multimedialna to podróż po kopalni na tle historycznych wydarzeń. Pozwala rozpocząć zwiedzanie w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Swoją historię opowiada również duch mnicha Cystersa, z którym wiąże się powstanie kopalni. Warto zobaczyć rozwój górnictwa, zagrożenia i walkę z żywiołami, by na końcu móc docenić piękno podziemnej natury. Nie warto jednak ograniczać się do jednej trasy, bo na obejrzenie czekają inne: Trasa Przyrodnicza i Wyprawa w Stare Góry. Z pierwszej dowiemy się, czym jest zjawisko świecenia kryształów halitu. Druga wyprawa to gratka dla osób lubiących adrenalinę i wysiłek fizyczny. Warto się wysilić, niezwykłe miejsca czekają!

REKLAMA (2)
Kopalnia soli Bochnia
fot. Paweł Stefański

Podziemny rejs łodzią

Zwiedzanie kopalni to nie tylko przeprawa schodami po ciemnych i ciasnych korytarzach. Możemy skorzystać z dodatkowych atrakcji! Wybierzmy się w piękny rejs, w podziemną przeprawę łodzią. To jedyna w swoim rodzaju atrakcja na światową skalę, ponieważ przeprawiamy się łodzią przez komorę zalaną solanką! Towarzystwo dwóch flisaków zagwarantowane. Rejs odbywa się 12-osobowymi łodziami i trwa około godziny. Aura tajemniczości, nastrojowe światło, uderzające o taflę wody wiosła… Przeprawę łodzią można zamawiać jako usługę dodatkową i mogą w niej brać udział tylko osoby sprawne oraz dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Warto również skorzystać z pobytu w komorze Ważyn i z wyjątkowo korzystnego mikroklimatu wyrobisk. Podziemny aerozol pozytywnie wpływa na poprawę stanu zdrowia osób z chorobami dróg oddechowych oraz niweluje objawy alergii. Ważyn jest największą komorą w bocheńskiej kopalni. Znajduje się na głębokości 248 metrów i ma długość 255 metrów, a jej maksymalna wysokość wynosi 7,2 metra. Przestrzeń odpowiednio zaaranżowano i podzielono na kilka części. W jednej z nich znajduje się miejsce rekreacyjne z mini placem zabaw i stołem do gry w tenisa. Musimy jednak pamiętać o zabraniu ze sobą skarpet na zmianę. Zagranie meczu na boisku sportowym w komorze Ważyn może być nie lada przeżyciem. Powierzchnia boiska zajmuje 300 metrów kwadratowych, więc spokojnie pomieści dwie drużyny zawodników. Po meczu warto wstąpić do punktu gastronomicznego „Ważynek”, by sprawdzić, co specjalnego uwarzył kucharz.

To jednak nie koniec atrakcji. Możemy wypróbować, jakie sny przyśnią się nam w kopalni soli. Powietrze przesiąknięte jodem, cisza, spokój i klimat zabytkowych podziemi. Taka atmosfera sprzyja wypoczynkowi. Najbliższa okazja będzie 6 i 20 listopada. Należy wziąć pod uwagę fakt, że kopalnia to nie hotel i trzeba swój pobyt dostosować do panujących wewnątrz reguł. Wyjazd na powierzchnię odbywa się w określonych godzinach.

REKLAMA (3)

Informacje praktyczne

Zwiedzanie trasy turystycznej trwa około 3 godzin, kopalnię ogląda się wyłącznie z przewodnikiem. Wstęp jest płatny, dla klientów indywidualnych kosztuje około 60 złotych, bilet ulgowy to wydatek wynoszący ok. 44 złote. Dostępna jest również opcja zwiedzania w języku angielskim. Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo. Osoby z niepełnosprawnością mogą kopalnię zobaczyć w weekendy o godzinie 16 lub po uprzedniej rezerwacji zwiedzania z przewodnikiem. Po sezonie bilety są tańsze, dlatego warto wybrać się do kopalni np. zimą. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej obiektu.

W kopalni panuje stała temperatura wynosząca około 15-17 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza to 70%. Dlatego należy zaopatrzyć się w ciepłe i wygodne buty oraz odzież. Sprawdźcie również swoją kondycję, ponieważ wewnątrz jest do pokonania około 700 schodków. Do kopalni samodzielnie mogą zjeżdżać wyłącznie pełnoletnie osoby. Do przeciwwskazań w zwiedzaniu podziemi zaliczyć można niewydolności krążeniowe i oddechowe oraz klaustrofobię.

Zjazdy do kopalni odbywają się szybem Campi, przy ulicy Campi 15 w Bochni.

Obserwuj nas na Google NewsBądź zawsze na bieżąco - wejdź na Google Wiadomości i zacznij obserwować nasze newsy.


REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze