Jak wiadomo, żeby ziarenko mogło zakiełkować, trzeba je wrzucić na podatny grunt. Ten grunt w młodym człowieku znaleźć najłatwiej. Jednak wytrwać w pasji nieprzerwanie od wielu lat, z każdym rokiem ją udoskonalając, to niewątpliwy wyczyn. Dlatego dziś opowiem o dwóch pasjach, które wzajemnie się uzupełniają i tworzą wyjątkowy, indiański klimat w Forcie Wapiti.
Fort Wapiti – Indiańska wioska w małopolskiej Zalasowej
Dziś zapraszam Was w podróż do Zalasowej, w której skrywa się bardzo ciekawy obiekt – Fort Wapiti. Pewnie się zastanawiacie, skąd wzięła się ta egzotyczna nazwa. Fort jest, jak sama nazwa wskazuje budowlą obronną. Natomiast wapiti to potoczna nazwa podgatunków jelenia szlachetnego. Tym sposobem tajemnica nazwy Fort Wapiti została rozwikłana. Wioska Indiańska w Zalasowej kryje w sobie tajemnice prawdziwych, plemiennych Indian. Jej pomysłodawcą i założycielem jest Pan Dariusz Szybka. Z wykształcenia leśnik, z zamiłowania Indianista. Swoją pasję rozwija od dzieciństwa. Jak zrodziła się pasja do lasu i kultury Indiańskiej? Wszystko zaczęło się w dzieciństwie, od wyjazdów w Bieszczady z ojcem. Wspólnie biesiadowanie przy ognisku, przez długie wieczory i snute przez ojca opowiadania przerodziły się w miłość do literatury przygodowej związanej z Indianami. Poznawanie Bieszczad w nieturystyczny sposób również zaprocentowało. Dzięki temu Fort Wapiti jest wyjątkowy. Łączy w sobie kulturę Indian i mieszkańców lasu. Może będzie to dla wielu zaskoczenie, ale Polacy są pod wieloma względami podobni do Indian. Przede wszystkim są tak samo gościnni. Podobnie jak oni mamy swoje „bizony”, czyli żubry i walczyliśmy o swoje ziemie i wolność. Orzeł, którego mamy w godle pełni u Indian ważną funkcję. W przeszłości tylko najbardziej zasłużeni w walce Indianie nosili orle pióra. Były one dla nich najwyższymi orderami. A jeśli już przy piórach i pióropuszach jesteśmy, to pamiętajmy, że pióropusz może założyć tylko prawdziwy wojownik, weteran wojenny. Więcej ciekawostek i mitów dotyczących Indian opowie Pan Dariusz. Swoją wiedzę zdobywał podczas spotkań z rdzennymi Indianami, jeżdżąc na zloty pasjonatów i zgłębiając ich kulturę. Dzięki jego pasji, w Zalasowej możemy podziwiać prawdziwe indiańskie stroje, sprzęty codziennego użytku i oryginalną indiańską broń. Pomalować twarz w barwy wojenne i nauczyć się prawdziwego indiańskiego tańca. W tym skansenie rozrywkę znajdą dzieci, dorośli i całe rodziny. Odwiedzając Zalasową poznacie niepowtarzalną kulturę i sztukę Indian sprzed i po przybyciu białych ludzi na kontynent amerykański. Pasjonatom przygód zdradzę, że do Fortu Wapiti można przyjechać nie tylko w odwiedziny. Można w nim również zamieszkać. I to nie w byle jakim pokoju, tylko w samym Indiańskim Tipi!
Atrakcje Fortu Wapiti – od czego zacząć indiańską przygodę?
Wioska pełna indiańskiej kultury stworzona została po to, by fascynować i edukować. Kultura Indian z reguły kojarzy się nam z odległym dzikim zachodem i westernami. W Forcie Wapiti przekonamy się, że ma ona dużo więcej do zaoferowania. Na zwiedzających czeka przesympatyczny pan Dariusz. Jest idealnym przewodnikiem po wiosce, po prostu hipnotyzuje swoją charyzmą i zaangażowaniem. Opowie Wam o dawnym życiu Indian ich wierzeniach, tradycjach, sposobach na spędzanie czasu. Nauczy Was również grać w indiańskie gry zręcznościowe i przeniesie w świat, w którym Indianie nie znali białego człowieka. Wytłumaczy, dlaczego tak ważnym rytuałem jest dla Indian palenie fajki.
W Forcie Wapiti nie ma miejsca na nudę. Wybierając się do Zalasowej, koniecznie zabierzcie z sobą dobry humor i szczere chęci do aktywnego uczestnictwa w zwiedzaniu Indiańskiej wioski. Atrakcje są przygotowane odpowiednio do każdej grupy wiekowej. Aktywnie w zabawach mogą uczestniczyć już dzieci w wieku przedszkolnym. W Forcie Wapiti możecie nauczyć się strzelać z łuku i wiatrówki. Żeby poczuć się jak prawdziwy Indianin, warto spróbować własnych sił w rzucaniu włócznią. Nie jest to tak proste zadanie, na jakie wygląda na zdjęciach. W wiosce Indiańskiej nie jest ważne czy macie muzyczny słuch, czy też słoń nadal stoi na Waszym uchu. Przy wspólnym ognisku, podczas pieczenia chrupiących kiełbasek, każdy nauczy się śpiewać prawdziwe indiańskie pieśni. Na chętnych i spragnionych większej ilości ruchu i przygód czekają wyprawy do lasu i tropienie śladów bobrów, jeleni i dzików. Dzieci w każdym wieku znajdą rozwijające zajęcia kreatywne. Na dzieci czekają warsztaty rękodzieła indiańskiego. Mogą spróbować swoich sił w kolorowaniu, a potem wycinaniu i sklejaniu własnego papierowego tipi. Pokolorować drewniany krążek z tropem wilka lub stworzyć piękny barwny indiański naszyjnik z koralików. Starsze dzieci, mogą wykonać amulet z włóczki lub naszyjnik z kolorowych koralików.
W Wiosce Indiańskiej nie brakuje również materiałów związanych z plemionami i całą ich kulturą. Większość kolekcji to stroje i rzeczy codziennego użytku Indian Wielkich Równin: Czejenów, Siuksów, Crow, Kiowa. Są zbiorem gromadzonym w ciągu dwudziestu lat. Znajdziemy w nich rękodzieła, takie jak bogato zdobione suknie, koszule wojenne, pióropusze, mokasyny czy legginy – indiańskie spodnie. Oryginalne sprzęty muzyczne: bębny, grzechotki, flet indiański, przedmioty codziennego użytku, a w nim torby podróżne i sakralne oraz broń. Wszystkie rzeczy zgromadzone w Forcie Wapiti są oryginałami lub replikami wykonanymi w oryginalnych materiałów. Technikami używanymi przez Indian na długo przed przybyciem na ich tereny białych ludzi. Przygoda, jaką przeżyjecie, odwiedzając to miejsce na długo zapadnie Wam w pamięć. Dzieci poczują się, jak na prawdziwym dzikim zachodzie. Poznają w praktyce, jak nauczyć się szacunku do innych kultur i otaczającej nas przyrody.
Położenie, dojazd i dodatkowe atrakcje
Wioska Indiańska jest położona około 25 kilometrów od Tarnowa. Fort Wapiti leży na Pogórzu Ciężkowickim, wewnątrz Parku Krajobrazowego Pasma Brzanka. Wewnątrz Fortu można podziwiać pięknie położone Pasmo Brzanki. Z Tarnowa do Fortu dojedziemy w pół godziny. Skierujcie się drogą 977 na Tuchów i tuż przed samym miastem skręćcie w stronę Zalasowej. Na terenie obiektu znajduje się bezpłatny ogrodzony parking. W związku z tym, że większość zabaw, które ofertuje Fort Wapiti to gry zespołowe, trzeba znaleźć sobie kilku kompanów przed przyjazdem. Jeśli nie przyjdziecie grupą zorganizowaną to koniecznie dołączcie do grupy, która pewnie stworzy się na miejscu podczas zwiedzania. Pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji telefonicznej! Można również po prostu przyjechać i wynająć sobie nocleg w Tipi. Zabierzcie z sobą własne karimaty i śpiwory. Do dyspozycji gości pozostaje wiata z rusztem, kuchnia polowa, prysznic polowy, miejsce na ognisko, drewno, czajnik bezprzewodowy i toaleta. W Forcie Wapiti możecie również zorganizować imprezę plenerową lub uczcić urodziny. Jeśli preferujecie własny namiot, też z tej opcji możecie skorzystać. Chętni mogą strzelić z łuku lub dmuchawki. Sprawdzić swoją równowagę na równoważni, potrenować swoje muskuły przy przeciąganiu liny lub zagrać w bizonie jądra. Jest w czym wybierać, a gwarancja niezapomnianego weekendu jest pewna!
Chcesz zobaczyć więcej ciekawych miejsc?
Wejdź na jeden z poniższych profilów i ciesz się podróżowaniem razem z nami!
https://www.facebook.com/WemiPresents/
https://www.instagram.com/wemipresents/