Nie żyje Karol Krasnodębski – działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel NSZZ „Solidarność” w Tarnowie i Małopolsce, dwukrotnie internowany w czasie stanu wojennego, były poseł ziemi tarnowskiej. Odszedł 2 stycznia br. w wieku 95 lat.
Karol Krasnodębski pochodził z Warszawy, ale w latach 70. ubiegłego wieku pracował w Zakładach Mechanicznych „Ponar” w Tarnowie. Do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wstąpił w 1980 roku, rok później objął funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej i kierownika Delegatury Zarządu Regionu Małopolska w Tarnowie. 13 grudnia 1981 został przez władze komunistyczne internowany i osadzony najpierw w Zakładzie Karnym w Rzeszowie-Załężu, potem w Krakowie. Zwolniono go w kwietniu 1982, a w czerwcu ponownie zatrzymano i zamknięto w Załężu. W sierpniu internowanie zamieniono na areszt i wówczas Karol Krasnodębski trafił do więzienia w Tarnowie.
W 1989 stanął na czele tarnowskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego został wybrany posłem na Sejm X kadencji. Był współzałożycielem Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy kościele Misjonarzy w Tarnowie i redaktorem podziemnego pisma „Nadzieja”. W 1993 pełnił funkcję pełnomocnika wojewody ds. wyprowadzenia wojsk radzieckich stacjonujących na terenie województwa tarnowskiego.
Karola Krasnodębskiego uhonorowano za zasługi m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 stycznia o godzinie 12. na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Mościcach.